Швейні махінації на мільярди: як Олег Мітрохін та його ТОВ "МІК" наживається на Міноборони та війні

Читать на русском

Швейні махінації на мільярди: як Олег Мітрохін та його ТОВ

Швейні махінації на мільярди: як Олег Мітрохін та його ТОВ "МІК" наживається на Міноборони та війні

Деякі українці замість того, щоб допомагати державі та людям під час війни, вирішили на ній нажитися. Зокрема це стосується Олега Мітрохіна, який за допомогою свого ТОВ "МІК" викачує гроші з Міністерства оборони.

Товариство з обмеженою відповідальністю "МІК" зареєстровано у Запоріжжі зі статутним капіталом 19 млн грн, а діяльність Мітрохіна з "обілечування" Міноборони стартувала у 2014 році. Після окупації РФ частини території України різко зросла потреба у військовій формі, чим бізнесмен і скористався.

12.02.2024 — МИК uqidrxitqidqeant

У тому ж році Мітрохін уклав перший контракт з Міноборони – йдеться про літні польові костюми у кількості 8 тис. комплектів на загальну суму в 5 млн₴ При цьому якість форми була огидною, а її ціна – завищеною.

Зокрема, військові скаржилися, що форма буквально плавиться від сильного нагрівання (наприклад, біля багаття), а ціна за комплект у 462-594 грн перевищувала фактичну вартість у рази (70-130 грн). Незважаючи на кричущий випадок і відкриття кримінального провадження щодо ТОВ "МІК", згодом його закрили, а Мітрохін зі своєю компанією розгорнувся "на повну силу".

Всього через чотири роки – у 2018-му бізнесмен отримав просто неймовірний прибуток у 1,5 млрд грн – з цієї суми податків було сплачено лише 100 тис₴ Журналісти стверджують, що уникати відповідальності за сплату "смішних" податків та тендерні махінації Мітрохіну допомагає зв’язок із головою Запорізького облуправління Державної фіскальної служби Юліаною Козаченко.

Відео – "СтопКорупції"

Зараз "махінатор" входить у топ постачальників форми в Україні – лише за серпень-вересень 2023 року ТОВ "МІК" виграло тендери на загальну суму майже 350 млн₴ Проте слово "виграло" не зовсім доречне, оскільки в деяких тендерах фірма була єдиним учасником – наприклад, 8 вересня 2023 року на суму 25,6 млн:

12.02.2024 — МИК

В інших тендерах перемогу віддавали ТОВ "МІК", незважаючи на те, що вигравали інші компанії, які пропонували, до того ж, нижчі ціни.

12.02.2024 — МИК

12.02.2024 — МИК

Про суми, які привласнює Мітрохін, можна судити з його невдалої спроби обдурити у 2023 році Міноборони зі спеціальними навушниками. Служба внутрішнього аудиту Міноборони виявила корупційні ризики і Мітрохіну довелося "зменшити апетити" – в результаті бюджет зекономив цілих 17 млн₴

Наживається Мітрохін не лише на армії – наприклад, у 2022 році ДП "МТП "Південний" уклало з ТОВ "МІК" два контракти на закупівлю форменого одягу на 3 млн₴ Фірма мала поставити в порт робочі бавовняні чоловічі костюми (куртка та напівкомбінезон власного виробництва) у кількості 289 шт. по 2,07 тис. грн/шт, а також костюми, позначені як "пилостійкі" (100 шт. по 2,4 тис. грн/шт.). Однак на офіційному сайті ТОВ "МІК" костюми з куртки та напівкомбінезону в роздріб коштують лише 892₴ У той же час жодних "пилостійких костюмів" в асортименті компанії немає взагалі – там значаться лише костюми з куртки та штанів по 855 грн/шт.

"Засвітився" Мітрохін і у зв’язках з одеським "королем контрабанди" Вадимом Альперіним – ТОВ "МІК" отримує текстиль від низки фірм контрабандиста. Проте компанія запорізького бізнесмена текстиль у пошитті форменого одягу не використовує – можна припустити, що контрабандист використовує ТОВ для того, щоб отримувати з держбюджету повернення сплаченого ПДВ (розмір ПДВ лише від ТОВ "МІК" становить 145 млн грн).

Яскравим прикладом того, як Мітрохіну вдається "вийти сухим із води", є історія з хабарем чиновникам "Укргазвидобування" у грудні 2018 року. Менеджери компанії налагодили "схему" в отриманні "відкату" в 10% за держзамовлення (за вересень-грудень 2018 року вона принесла майже 17 млн грн). ТОВ "МІК" тоді виграло тендер на постачання фонтанної арматури на суму 127,49 млн грн з переплатою якраз у розмірі 10%.

За даними слідства, хабар давав Мітрохін, а за справу хвацько взявся на той час генпрокурор Луценко, проте жодних запобіжних заходів корупціонерам не встановлювали, слідчі дії не проводилися. Закінчилась історія тим, що Спеціалізована антикорупційна прокуратура у червні 2019 року закрила справу стосовно чиновників "Укргазвидобування", незважаючи на встановлений факт отримання ними хабаря від Мітрохіна.

12.02.2024 — МИК

Завищені ціни на продукцію, неякісна форма для ЗСУ та участь у "схемах" із контрабандистами – те, чим "прославилося" ТОВ "МІК" з 2014 року. Однак Міноборони цього начебто не помічає і продовжує віддавати фірмі багатомільйонні контракти, а гроші з держбюджету безперешкодно перетікають до кишень Мітрохіна.